Ананасот е омилено тропско овошје кое се смета за супер намирница.

Ананасот во подрачјата од каде што доаѓа се употребува како помош во олеснувањето на болестите на грлото. Познато е дека свежо исцеден сок од ананас ефикасно го третира воспаленото грло ако неколку пати на ден со него се плакне устата и грлото.. 

Ананасот има висока содржина на витамин Ц, дури 30% од препорачаната дневна количина. Диетата богата со витамин Ц позитивно влијае на здравјето на срцето и на циркулаторниот систем и ја намалува болката во зглобовите предизвикани од артритис. Исто така ја спречува инфекцијата на увото, настинката и грипот.

Ананасот ја подобрува енергетската состојба на организмот поради витамините Б1 и минералот манган кои играат клучна улога во работата на ензимите за производство на енергија и антиоксидантна заштита на организмот.

Свежиот ананас содржи бромелаин – ензим кој помага во разградбата на протеините во телото, го подобрува варењето и делува против запалителните процеси.

Ананасот, исто така, го отстранува целулитот и помага во борбата против акните.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодни совети: Како се комбинираат блузи со цветен дезен?
Следна објаваНова колекција на Levi’s со Снупи во главна улога!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР