Една студија на британските научници покажа дека луѓетo во просек се најсреќни во своите 16-ти и 70-ти години.

Тинејџерите во споредба со младите повозрасни личности имаат подобри резултати на сите тестови за субјективно чувство на среќа, според податоците собрани од британската влада во текот на седум години.

Трендот на поизразено субјективно чувство на среќа повторно се појавува од средината на 50-тите и првите години на пензионирање.

Многу пензионери се посреќни од повеќето луѓе во своите дваесетти години, додаваат истражувачите.

Овие фактори влијаат врз среќата:

финансиска сигурност
здравје
емоционален живот

Истражувањето покажа дека жените се во просек посреќни од мажите.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPRADA – машка колекција есен/зима 2019!
Следна објаваŠKODA SCALA ја освои најпосакуваната награда „Red Dot“
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР