Една од најпосакуваните туристички дестинации во ова време на годината е посетата на земајата на изгрејсонцето, Јапонија. Секоја пролет традиционално се слави Фестивалот наречен Ханами-(Hanami), што во превод буквално значи гледање во цвеќето.

Токио, Кјото, Осака, Нагоја, се само мал дел од градовите каде може да се почувствува магијата на овој настан. За целосно уживање луѓето од оваа земја организираат дружења на отворено за да може во целост да ја почувствуваат тамошната магична атмосфера.

Црешовите цветови во Јапонија ги нарекуваат SAKURA преставуваат симбол на пролетта и создавање на нов живот но во истовреме ја симболизираат и ефемерноста на истиот. Момент на цветна контемплација, како што обожуваат да ја нарекуваат Јапонците на овој фестивал е во славењето на сегашниот момент.

Волшебно!

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPal Zileri 2019: Богати бои, луксузни материјали и декоративни дезени!
Следна објаваPRADA – машка колекција есен/зима 2019!
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР