Познатиот дизајнер Карим Рашид  соработуваше со брендот Кросно за да ја создаде Сакред – едноставната и вонвременска колекција на цилиндрични и купести предмети од стакло …

Сакред е прва колекција на стакларија која ја креираше новиот под-бренд на Кросно, Кросно Дизајн, која ги повикува “најдобрите творци на глобалниот дизајн”, да им се придружат и да создадат предмети со својот карактеристичен стил.

Креациите на Рашид ја слават “чистата геометрија на цилиндрите и купестите форми”, комбинирајќи форми на различни начини, за да ја претвори серијата на предмети од секојдневни во орнаменти.

“Верувам во едноставност, а посебно за функционални, демократски предмети од секојдневниот живот”, Рашид објаснува. “Мојата прва колекција е геометриска и отпорна, многу функционална, но чувствителна кога станува збор за баланс, пропорции и бои”.

Сакред се состои од сет чаши, вклучувајќи чаши создадени специјално за уживање во вино, шампањско и коктели. Тука е исто така и бокалот, чинии и вазни во две различни димензии, свеќник и sвонo за торта со капак.

Karim Rašid i njegova geometrijska dekorativna kolekcijaKarim Rašid i njegova geometrijska dekorativna kolekcijaKarim Rašid i njegova geometrijska dekorativna kolekcijaKarim Rašid i njegova geometrijska dekorativna kolekcijaKarim Rašid i njegova geometrijska dekorativna kolekcija

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛегендарниот Grandmaster Flash пристигна во Скопје
Следна објаваНова колекција на Фенди во чест на Карл Лагерфелд!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР