Масло кое е едно од најмоќните природни антибиотици!

Масло кое е едно од најмоќните природни антибиотици!

Иако медицината напредуваше во голема мера, луѓето се повеќе се навраќаат на  природните лекови за да го заштитат својот организам од штетното влијание на  хемијата.
Маслото од дивото орегано уште од античко време е природен лек за разни здравствени проблеми. Неговите лековити својства биле познати дури и во времето на старите Грци, а го користеле како антисептик.

Ова масло е едно од најсилните природни антибиотици, но поради неговата сила, неопходно е да се земе во предвид количината и секогаш мора да се меша со други хранливи масла.

Истражувањата покажаа дека маслото од оригано има силни антибактериски својства и успешно се бори со 30 бактерии, вклучувајќи ги и E. coli, кои предизвикуваат многу здравствени проблеми. Подеднакво успешно ги санира и габичните заболувања. Често се користи во борбата против габите на ноктите и атлетските стапала. При надворешна употреба неопходно е да се измеша со други масла.

Маслото од оригано традиционално се користи против болните и нередовни менструации. Го стимулира протокот на крв и контракциите на матката и не се препорачува за трудни жени.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваRihanna ја претстави својата колекцијата на долна облека Valentine’s day!
Следна објаваКолекција на чанти Louis Vuitton Love Lock!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР