Шпанската компанија Octaevo која произведува декоративни предмети, лансираше линија на керамички чинии со мотиви на грчки и римски богови како и традиционални симболи на среќа, за кои се верува да ги одбиваат злите духови.

Светло обоените чинии имаат графички принтови на кои е прикажан Аполон, грчкиот бог на светлоста и музиката, римскиот бог на почетоците Јанус, амулет во облик на око кој штити од злото наречен Nazar, додека Hamsa – е античка блискоисточна амајлија која ја симболизира раката на Бог.

“Сите овие идеи не инспирира многу и затоа визуелно ги пренесовме на серија керамички чинии”, рече креативниот директор и основач на брендот Octaeva, Марсел Баер. “Нека им ја донесат радоста, среќата, здравјето и богатството на сопствениците”.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМијалници како уметнички дела!
Следна објаваBritney Spears прави пауза од настапите!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР