Сликата “Портрет на уметникот( Базен со две фигури)” 1972 од британскиот сликар Дејвид Хокни (81), синојка аукцијската куќа “Кристи” во Њујорк ја продаде за 90,3 милиони долари. Со тоа, славниот сликар стана најскап жив уметник.

Сликата “Портрет на уметникот” досега е најскапо проценето дело на Хокни и тоа е рекордна сума за уметник кој сеуште е активен, објави аукциската куќа “Кристи”.

“Титулата” најскапиот жив уметник до сега, беше во рацете на Џеф Кунс, бидејќи неговата скулптура Балон куче „Bal­loon Dog (Oran­ge)” во 2013 година се продаде за 58 милиони долари.

По американскиот Кунс, дело што достигна највисока цена на аукција е сликата на европскиот сликар – Герхард Рихтер. Имено, неговата слика “Abstraktes Bild” беше продадена пред три години во Лондон за 46 милиони долари.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објава,,Manhattanhenge”-величественената глетка во Њујорк!
Следна објаваJeff Bezos до своите вработени: “Eден ден Amazon ќе банкротира, да го одложиме тоа за подоцна!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР