Француската кулинарна легенда, Алан Дукас, отвори нов ресторан во најромантичниот град на светот – Париз.

Дукас, еден од најпознатите и највлијателните готвачи на светската кулинарна сцена, го отвори ресторанот Ducasse sur Seine, кој ќе им овозможи на идните посетители да имаат повеќекратно задоволство – уживање во храната и полвење по реката.

За незаборавното пловење по Сена и магичните погледи на градот на светлината, се погрижи наутичкиот архитект Жерар Ронкати, кој го конструилрал овој брод.

На менито во ресторанот ќе се најдат познатите низ светот француски јадења, но во луксузна верзија, така што идните гости ќе уживаат во специјалитете како што се пилешко на скара со путер и билки, паштета од гуска или патка со безбројни вина кои одговараат.

Стандардното мени, вклучува три јадења, кои ги припремаат дури 36 лица, а ќе има цена од 100 евра по лице за вечера, додека за тоа исто вечерно мени цената е 150 евра.

Менито наречено “Paris is a party” чини 500 евра, а вклучува пет јадења, шампањ и вино.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПромоција на албумот „Синергија“ на Дуке Бојаџиев во Станица 26
Следна објаваФилмот „Аги и Ема” на Cinesquare во чест на Милена Дравиќ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР