Минхен, Германија е родното место на Октоберфест и важен дел од баварската култура, која започнала на 12 октомври 1810 година, кога престолонаследникот Лудвиг се оженил со принцезата Тереза. Граѓаните биле поканети да присуствуваат на свеченостите што се одржуваат на полињата пред градот, познат како “Wies’n”, што значи трева. Оттогаш, 17-дневниот фестивал стана голем настан, а во последниве две децении доаѓаат туристи од целиот свет. Околу шест милиони посетители присуствуваат секоја година, пијат изненадувачки седум милиони литри пиво.

Се разбира, примарниот фокус на Октоберфест е пивото за кое постојат строги регулативи за подготовка на златната течност во Баварија.

Додека Октоберфест има одлична атмосфера, исто така, има многу вкусни традиционални јадења. Октоберфест е светски познат по меките переци што се нарекуваат bez’n од страна на локалното население, се служат и колбаси со сенф.

Живата музика е значаен дел од Октоберфест. Локалните жители и честите учесници од други места секогаш со нетрпение чекаат да дознаат која песна ќе се појави како број 1 на најголемиот светски фестивал за пиво секоја година. Вообичаено, тоа е хит со уникатен пресврт, а секој шатор има свои живи бендови.

Октоберфест нуди одличен изговор за да се облечете во баварската облека, мажите облечени во костуми со шорцеви, како и со дами кои го носат полното здолниште, со тесни фитици.

Бидејќи Октоберфест привлекува толку многу луѓе од целиот свет, тој нуди идеална можност да се сретнете и запознаете со нови луѓе. Речиси секој е во добро расположение, и локалните жители се особено пријателски настроени. По неколку пива, разговорите навистина течат и сигурно ќе започнете да разговарате со групата која седи на другиот крај на вашата маса. Секогаш е забавно да се запознаете со некого од некоја друга земја, и да добиете инспирација за некоја следна туристичка авантура.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДекорација на ходникот во вашиот дом!
Следна објаваРајан Рејнолдс и Ричард Бренсон во нов заеднички проект!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР