Краткометражниот документарен филм „MOJOT TATKO” ќе биде прикажан на 39 MANAKI BROTHERS International Cinematographers’ Film Festival во категоријата МакПоинт, во малата сала на Центарот за култура, Битола на 26.9.2018 (среда) во 20:40ч.

Сценарио и режија: Ирма Башеска Ристовска

СОДРЖИНА: Филм кој хронолошки го следи процесот на изработка на скулптурата „Асфиксија“ на македонскиот скулптор Жарко Башески, паралелно прикажувајќи ги уметничкиот, професионалниот и фамилијарниот живот на уметникот преку интимниот и проблематичен однос татко–ќерка помеѓу Башески и авторката на документарецот.

Се појавуваат:

Ирма Башеска Ристовска
Жарко Башески
Стефан Ристовски
Радмила Башеска
Лилјана Башеска
Илија Башески

Камера: Владимир Димоски

Дополнителна камера: Димитар Атанасов и Загорка Поп-Антоска Андовска

Монтажа: Богољуб Милованоски и Виктор Галеск

Музика: Александар Андовски

Ментор: проф. Владимир Блажевски

Продукција: ДАСТА Академија

СПОДЕЛИ
Претходна објава3D печататар ќе им помогне на луѓето сами да ги градат своите домови!
Следна објаваRoberto Cavalli – модна кампања есен/зима 2018 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР