Во Барселона е отворена изложба посветена на партнерката на шпанскиот сликар надреалист Салвадор Дали, Елена Диаконова.
“Елена Диаконова, позната како Гала, се покажа како клучна фигура во опусот на сликарот”… “Изложбата ја прошири нашата визија за Гала – изјави Пепе Сера, директор на каталонкиот Музеј на нациналната уметност, во кој изложбата ќе трае 14 октомври.

Gala Salvador Dali” е плод на четиригодишна работа на музејот Салвадор Дали во Фигуерас, родното место на познатиот уметник, каде се собрани повеќе од 300 дела од 18 музеи и колекции.

Посетителите можат да уживаат во познати дела на Гали и скици со Гала, како и предмети од приватниот живот на парот – писма, разгледници, фотографии, нејзините фустани и текстови.

“Улогата на Гала во делата е многу поголема од онаа што ѝ се припишува. Таа соработува, дава идеи и размислува заедно со Дали “, вели кураторот на изложбата Естрела де Диего.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВечерва на Охридско лето – „Потполно нешто друго“ Балкан Нуево, Словенија!
Следна објава10 Елегантни и шик едноделни костими за капење – лето 2018!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР