Секоја жена сака да биде успешна, но за тоа се потребни промени.
Трите клучни промени кои секоја жена треба да ги направи ако сака да биде успешна се:

Престанете да се извинувате
Ако сте направиле грешка, извинете се, но ако постојано и без причина се извинувате, ја губите својата моќ. Луѓето мора да почнат да ги слушаат жените на поинаков начин. Но и жените не треба лесно да се откажат од својата моќ.

Во комуникацијата е најважна рамнотежата помеѓу топлината и директноста. Можете да се насмеете, но останете цврсти на вашите барања. Секогаш останете пристојни, но исто така и јасно покажете ги вашите желби и барања.

Бидете кројач на вашата среќа
Станете жена која секогаш се наоѓа на вистинско место и во вистинско време. Своите прилики мора да ги создадете сами и изборете се за место во деловното опкружување. Едукацијата, стекнувањето контакти, одењето на разни конференции и слично, се многу важни за развојот на вашата кариера. Значи, така запознавате потенцијални соработници и добивате простор за пласирање на нови идеи.

Променете го својот став кон неуспехот
Жените најчесто неуспехот го доживуваат лично. Се плашат да рескираат и се залагаат за исправни одлуки. Треба да ја развиете свеста дека најдобро се учи од неуспехот и грешките и дека тие се безбеден пат до успехот.

Потребата за совршенство само не саботира на патот кон успехот, стравот не спречува да се движиме и чекаме самодовербата да ни падне од небо, а не сфаќаме дека аа  самодовербата всушност, и претходи искуството..

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПогледнете го најлуксузниот апартман на светот!
Следна објаваЗа пушачи: Исчистете ги белите дробови за 3 дена!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР