Kurt Wenner е уметник кој што најмногу е познат за неговиот дoпринос во развивањето на 3D уличната уметност.

Роден e 1958 во Америка, во семејство со уште два браќа кои мислеле за него дека не е доволно интелегентен. Меѓутоа тој одлучил својот живот да го посвети на уметноста и да ги исполни своите соништа. Моментално живее во Умбрија – Италија.

Неговата геометрија, заедно со успехот на докуметарецот на National Geographic, беше инспирација во многу градови да направат сопствени фестивали на улична уметност.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодерните Tweed кади се од најдобар квалитет!
Следна објаваСо патики на венчавка? Зошто не!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР