Со задоволство ве известуваме дека на Скопје филм фестивал, синоќа во кино Милениум, како дел од Програмата Македонска продукција, се одржаа премиерни проекции на неколку краткометражни македонски филмови. Меѓу нив „Благословена“ во режија на Милиана Ленак, продукција на ФАМУ и Квазар филм. Првиот краток филм на Ханис Багашов „Мишко“, потоа филмот „Водата“ на Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов, кој е копродукција помеѓу Македонија, Албанија и Мексико. „Последните камбани“ на режисерот Николче Поповски и „Другиот“ на Батухан Ибрахим. По проекциите, авторите и екипите на филмовите се поклонија пред публика и кратко ги претставија своите филмови.

Image may contain: 3 people, people standing and beard

Исто така во „Милениум“ се одржа скопската премиера на кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“ на режисерот Горан Столевски, копродукција меѓу Црна Мачка Продукција и Скопје Филм Студио. Филмот беше прикажан на 38. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, каде ја освои наградата Мала камера 300 по што следуваа престижните фестивали во Санденс, каде му беше доделена наградата Најдобар интернационален краток филм и 40. Клермон-Феран фестивал за краток филм, најпрестижниот фестивал на светско ниво посветен на краткиот филм.

Image may contain: 3 people

На ЕСРА се одржа работилница на која посетителите, главно млади автори и студенти имаа можност да слушнат од француските режисери како се пишува, режира и продуцира прв игран филм.

Image may contain: one or more people, people standing and indoor

Претходно гостите на фестивалот од Франција: Леа Мисиус, режисерка на филмот „Ава“, Фани Ивоне, продуцентка, Кристоф Рожин, режисер на филмот „Скришно“ и селекторот Навид Сарем имаа можност да ја разгледаат историската филмска поставка во Кинотеката на Македонија.

Image may contain: 8 people, people sitting, table and indoor

Во киното Фросина се одржа дискусијата на тема „Размислувања за квир кинематографијата“.

Жоао Флоренсио (Универзитет Екситер) и Станимир Панајотов (Централноевропски универзитет, Институт за општествени и хуманистички науки – Скопје) ја запознаа публиката со кусата, но моќна историја на квир филмот.

Image may contain: one or more people, people sitting and indoor

„Не сакаме на оваа тема да ѝ пристапиме на типичен историографски начин, туку да анализираме одредени теми во рамки на промените и развојот што го доживеа квир кинематографијата“, рече Панајотв.

Од претставувањето на геј луѓето во филмовите како криминалци до нормализацијата на квир културата, предавачите, низ парадигматичните примери на развојот на квир филмот ги анализираа делата на легендарните независни режисери и сценаристи, како Жене, и Џарман преку Грег Араки и новата квир кинематографија, сè до Брус Лабрус, како и поновите документарци за кризата со сида и историите на сеќавање, и улогата на порното во современиот квир филм.

Селкторот на Програмата Квир фокус, Александар Ковачевски го промовираше македонскиот превод на книгата „За засрамените геј мажи“ од Ендру Хоџс и Дејвид Хатер.

„Кога ги побаравме авторските права, авторите ни рекоа дека со задвовлство ни ги отстапуваат со надеж дека нам нема да ни потребни 30 години за да стигнат таму каде што се, ни посакаа да напредуваме со поголема брзина отколку британското општество“, рече Ковачевски.

Програма за среда 25 април:

Кино Фросина:

17:00h

ЧИСТИ СРЦА /PURE HEARTS (2017)

Режија: Roberto De Paolis

Улоги: Selene Caramazza, Simone Liberati, Barbora Bobulova, Stefano Fresi

Italy, 115 min.

 

19:00h

ИЗВЕШТАИТЕ ЗА САРА И САЛИМ / THE REPORTS ON SARAH AND SALEEM (2018)

Режија: Muayad Alayan

Улоги: Maisa Abd Elhadi, Adeeb Safadi, Sivane Kretchner

Palestine/Netherlands/Germany/

Mexico, 127 min.

 

21:00h

КРВАВО МЛЕКО /BLOODY MILK (2017)

Режија: Hubert Charuel

Улоги: Swann Arlaud, Sara Giraudeau, India Hair

France, 90 min.

СПОДЕЛИ
Претходна објава„Исцелител“ на најголемиот филмски фестивал во Иран
Следна објаваТри филмови од три различни програми денеска на Скопје филм фестивал
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР