Денес ви ја претставуваме третата книга од серијата на Книги кои секоја жена треба да ги прочита …

(предходно ви ги претставивме “Вториот пол” од Симон де Бувоар и “Малите жени” од Луиза Меј Алкот)

Матилда – Роал Дал
Матилда е приказна за една девојка која пораснала сосема запоставена од нејзините родители. Таа ги користи книгите, како бегство од тмурната реалност. Во нив ја наоѓа среќата која не може да ја најде во кругот на семејството. Матилда е умна и талентирана, а подоцна открива дека поседува магични моќ, охрабрена од нејзиниот учител. Таа ја презема контролата врз нејзиниот живот и одлучува за нејзината судбина.

За возрасна жена, важно е го прочита овој роман бидејќи ќе научи колку вреди, без оглед на тоа како другите ја гледаат.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајдобри пролетни трендови!
Следна објава„Бикини Мун” на Манчевски почнува турнеја низ Македонија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР