Во рамките на одбележувањето на јубилејот  25 години од воспоставувањето на дипломатски односи помеѓу Франција и нашата земја во галеријата “Акантус” со посредство на Францускиот институт во Скопје ќе биде реализирана изложба под наслов “Париски сигнатури” со избор на дела на четиринаесет наши уметници кои биле изработени за време на нивниот престој во Франција и во француската резиденција во Париз. Овие уметнички дела за миг ќе ни овозможат да ја почувствуваме магијата на париската сликарска атмосфера, а при тоа ќе не внесат во трезорот на културните богатства и на различностите кои се присутни во Франција, и како самите уметници ја доживеале  истата за време на нивниот престој таму.

Изложбата ќе се одржи на 16 март со почеток во19.00h

Се гледаме!

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваГламурозна резиденција во Сен Тропе!
Следна објаваНајексклузивни и најскапи чанти на светот!
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека). Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!!

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР