Архитектите на SAOTA скоро завршија со работа на неверојатната резиденција во Сен Тропе, Франција, што се чини дека има се што некому ќе му затреба …

Ова не е раскошна куќа, бидејќи нејзиниот фокус е на дизајнот, а не на величината, што секако не значи дека не е импресивна. Всушност, таа е една неверојатна куќа од било кој агол да ја гледате. Таа има совршен поглед кон блиската борова шума и пристап до големата градина и базен.

Како што е случај со прекрасните резиденции, најимпресивната страна на оваа куќа не е само таа што се гледа од страната на улицата, туку и нејзиниот двор. Оваа резиденција се отвора кон терасата и градината со водопад, терасата за сончање, базенот и шумата, која е идеална позадна на сите овие елементи.

За разлика од задната страна на оваа куќа, нејзината улична страна има затворена фасада со само неколку отвори кои се или долги и хоризонтални или тесни и вертикални, а постојат само за да се овозможи пробивот на природната светлина во одредени делови на овој дом, без да се наруши приватноста. Влезниот дел на оваа вила е исто така многу интересен, со масивна главна врата, украсена со гломазен скулпторски дел.


На спротивната страна на куќата има големи прозорци без рамки кои обезбедуваат панорамски поглед и пропуштаат голема количина на природна светлина за да се обезбеди блиска и пријатна врска помеѓу отворените и затворени простори. Задната фасада има големо отворање, што доведува до ниво на двојна висина украсена со грандиозни лустери.

Како што можете и самите да заклучите, оваа вила е неверојатна и едноставно не и се потребни никакви подобрувања. Нејзиниот внатрешен дизајн е едноставен и софистициран, нудејќи во исто време непречено поврзување на двата света.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPorsche Mission E Cross Turismo: Eлектричен спортист за активен животен стил
Следна објава“Париски сигнатури”, изложба во галерија Акантус
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР