Номинациите за 90-те Оscar филмски награди во 24 категории

Со оглед на тоа што наградата Златен глобус најчесто е показател на фаворитите за номинации на Oskar, фаворити кои се споменуваа за номинациите се Тree Billboards Outside Ebbing, Missouri, The Shape of Water, Lady Bird и Dunkirk.

Филмот “The Shape of Water” е овогодишниот лидер со најмногу номинации, меѓу кои 13, од најважните – за најдобар филм, го прати “Dunkirk” со осум номинации, по што следи “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” со седум номинации.

90-доделување на Oscar наградата, не би постоело без Академијата за филмска уметност и наука (AMPAS), а ќе се одржи на 5 март 2018 година (во неделата вечер) во познатиот Dolby Theater во Холивуд. Домаќин на овогодинешната награда за Оscar ќе биде (втор пат), познатиот комичар и водител Jimmy Kimmel.

Инаку, филмот “The Shape of Water” е нискобуџетна бајка од Guillerm del Toro, за глувонемата чистачка која работи во строго чувана владина установа. Нејзиниот  живот драматично се менува кога ќе дознае дека владата во оваа тајна институција спроведува експерименти врз некое чудно човеколико подводно суштество. Работите се дополнително комплицираат кога Елиса се вљубува во тоа невообичаено битие.

Подолу можете да ги видите номинациите во најважните категории

Најдобар филм

Call Me By Your Name

Darkest hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Најдобра главна улога – глумица

Sally Hawkins (The Shape of Water)

Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Margot Robbie (I, Tonya)

Saoirse Ronan (Lady Bird)

Meryl Streep (The Post)

Најдобра главна улога – глумец

Timothée Chalamet (Call Me by Your Name)

Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)

Daniel Kaluuya (Get Out)

Gary Oldman (Darkest Hour)

Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq)

Најдобар режисер

“Dunkirk,” Christopher Nolan

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Најдобра споредна улога – глумица

Mary J. Blige (Mudbound)

Allison Janney (I, Tonya)

Lesley Manville (Panthom Thread)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Octavia Spencer (The Shape of Water)

Најдобара споредна улога – глумец

Willem Dafoe (The Florida Project)

Woody Harrleson (Three Billboard outside Ebbing, Missouri)

Richard Jenkins (The Shape of Water)

Christopher Plummer (All the Money in the World)

Sam Rockwell (Three Billboard outside Ebbing, Missouri)

Најдобро адаптирано сценарио

CALL ME BY YOUR NAME (James Ivory)

THE DISASTER ARTIST (Scott Neustadter & Michael H. Weber)

LOGAN (Scott Frank & James Mangold i Michael Green; priča James Mangolda)

MOLLY’S GAME (Aaron Sorkin)

MUDBOUND (Virgil Williams and Dee Rees)

Најдбро оригинално сценарио

THE BIG SICK (Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani)

GET OUT (Jordan Peele)

LADY BIRD (Greta Gerwig)

THE SHAPE OF WATER (Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; priča Guillermo del Toro)

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI (Martin McDonagh)

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЦрно-бела надреална бајка на модната куќа Christian Dior!
Следна објаваStuart Weitzman resort 2018 колекција!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР