4 Филмови во режија на жени кои не треба да ги пропуштите!

4 Филмови во режија на жени кои не треба да ги пропуштите!

Филмови во режија на жени кои не смеете да пропуштите оваа година…
Досега Холивуд успешно ги игнорираше жените – режисери. Но, се кулминираше на  „Златен глобус“, каде што во номинациите не беше присутна ниту една жена режисер, и тоа токму во годината кога борбата за родова еднаквост достигна посебно ниво.

Сепак, жените не се откажуваат и продолжуваат да создаваат одлични филмови. Ние ви посочуваме 4 филмови кои ќе ја видат светлината на денот оваа година, а вие, не треба да ги пропуштите.

Lady Bird во режија на Gretа Gerwig

A Wrinkle in Time во режија на Avа DuVernay

Mary Queen of Scots во режија на Josie Rourke

The Darkest Minds во режија Jennifer Yuh Nelson

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗначењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери
Следна објаваУлтра тренд: Црн кардиган со бели sвезди!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР