Божиќната ѕвезда е многу популарно растение и е специфична по тоа, што цвета околу Божиќ.

Таа е совршена како подарок, а нејзините убави цветови ќе го украсуваат секој простор за време на новогодишните и божиќните празници.

Црвениот цвет и зелените лисја се наредени во карактеристична форма на ѕвезда. Ова растение било откриено од страна на Џоел Робертс Појнсет, физичар, дипломат и љубител на растенија. Во 1828 година тој го открил ова растение во Мексико и одушевен од неговата убавина го донел во САД и му дал свое име.

Во нашата галерија ќе најдете многу инспиративни идеи: меѓу другото, како да ги декорирате прозорите, празничната маса, да направите венче или да ги декорирате столиците со Божиќните ѕвезди.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКаков фустан да одберете за новогодишната веселба!
Следна објаваИсторија на модата и првите почетоци на Haute Couture
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР