Мирисната салата од грејпфрут со авокадо и нане е многу вкусна – може да биде вистински десерт или додаток за месо …

Состојки:

2 грејпфрута
3 авокада
неколку листови на свежо нане
1 лажица сок од лимон
2 лажици мед
4 лажици маслиново масло

За авокадото да остане свежо во салатата и со убава боја, премачкајте го со сок од лимон веднаш по сечењето. Ние го користевме нането, но исто така добиваме интересна комбинација на вкус со мајчиниот душица. За љубителите на необични вкусни ароми, можете да додадете малку црн пипер во салатата.

Како да се подготви салата од грејпфрут со авокадо?

Излупете грејпфрут и исечете го на тркалца или парчиња. Измешајте го маслиновото масло со мед во чаша и додадете неколку листови од сецкано нане. Исечете го авокадото, отстранете ја семката и исечете го парчето. Аранжирајте го авокадото на чинија и посипете со сок од лимон. Потоа ставете го грејпфрутот, додајте го сосот и посипете го со нане.

Пријатна закуска!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКулинарски тренд 2017: latte 3D!
Следна објаваСекси колекција од Women’ secret за Halloween
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР