Yoga Photograms се фотографии направени во лежечка положбата на јога, директно на фотографска хартија користејќи само еден блиц на светлина.

Заедничката работа на двајцата уметници, сопругот и сопругата Роб и Ник Картер, јасно ја покажува нивната љубов кон јогата. Тие одлучија да посветат цела серија фотографии на оваа ориентална практика. Сликите од традиционални јога пози, биле создадени без помош на современа камера и компјутерска технологија за обработка на фотографии. Жената на фотографиите всушност стои на фото-хартија, а уметниците го насочиле светлото така, што нејзината сенка останала на фотосензитивната површина.

Роб и Ник ја дизајнираа оваа серија наречена Yoga Photograms, не само за славење на убавината и флексибилноста на човечкото тело. Ова е исто така експеримент за техничка трансформација на визуелната слика. Впрочем, однесувањето на фотографската хартија, а со тоа и резултатот не може да се предвиди.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДојдете и слушнете успешни приказни 25 – во Бизнис Кафе Македонија!
Следна објаваМиди здолништа кои можете да ги комбинирате со се!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР