Дали сте сигурни дека ги знаете сите правила на однесување во друштво? Можеби можеме да ве изненадиме.

Проверете и освежете го своето знаење. Впрочем, етиката е показател за вистинска дама.

Supa u restoranu

Супа во ресторан

За да завршите до крај со јадење супа во ресторан, ја навалувате чинијата. И ова се смета за страшно незнаење. Затоа, дури и ако супата е неверојатно вкусна, јадете само толку, додека можете да ја дофатите супата со лажица. Нема потреба да ја навалувате чинијата на било која страна.

Ne reagujte na kijanje

 Не реагирајте на кивање
Ако некој кива, природно е сите да кажат: “На здравје”. Сепак, ваквото однесување е дозволено само за кругот на блиски пријатели и семејства. Ако сте на некој прием или во ресторан, лицето кое кива треба да се игнорира, како да тоа не сте го забележите.

 

Staklo se zagreva

 Стаклото се загрева

Виното најчесто се служи малку разладено и на собна температура. Ако ја држите чашата за делот каде што се наоѓа виното, брзо ќе се загрее. Чашата со вино секогаш се држи за т.н. “нога”, така виното нема да се загрева.

Dijamanti su za veče

 Дијамантите се за вечер

Во текот на денот носењето накит со дијаманти се смета за лош вкус. Исклучок е невестинскиот прстен.

Zatvoreni meni

 Затворено мени
Келнерот во ресторанот, по правило, треба да дојде кога ќе го затворите манито. Тоа значи дека сте го прочитале и сте подготвени да нарачате. Ако менито на масата е отворено, тоа значи дека сеуште не знаете што да нарачате и келнерот може да се чувствува непријатно ако претходно доаѓа.

Image result for jimmy choo

 

Забава во чевли

Ако сте поканети на официјална забава која вклучува вечерен фустан, таков настан бара чевли со затворен врв и висока пета.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваSирнете во најубавите гаредеробери на познатите!
Следна објаваЕсен и витамини: она што ви треба на прво место!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР