Постои “црна листа” на храна која жените не треба да ја јадат, затоа што има многу штетно влијание врз женската фигура.

Ајде внимателно да ја разгледаме оваа листа.

Пржена храна

Храната пржена во растително масло е штетна за телото за секого, посебно за жените. Овие производи не им дозволуваат на органите за варење правилно да функционираат, предизвикуваат брз развој на целулитот и осип на кожата.

Па, што може да ја замени пржената храна? Едноставо – скарата. Ако не постои начин за надминување на страста за пржената храна, користете ја скарата. Храната на скара брзо се подготвува на многу високи температури, овозможувајќи максимално да се задржат корисните супстанции.

Pržena hrana

 Бел леб и тестенини
Ова е уште еден непријател на убавината. Експертите велат дека белиот леб и тестенините доведуваат до сериозни проблеми со кардиоваскуларниот систем.

Заменете ја оваа храна со диетален леб или ржан леб.

Beli hleb i testenine

 Mаргарин
Маргаринот содржи многу растителни масти, го намалува “добриот” холестерол и го зголемува”лошиот”. Најдобро е да се замени маргаринот со путерот.

Margarin

Бел ориз

Многу луѓе веруваат дека белиот ориз е корисен и содржи многу супстанции од суштинско значење за телото. Но, не заборавајте дека оризот е како компирот и тестенината, чист јаглероден хидрат, кој не содржи корисни витамини во доволни количини.

Заменете го белиот ориз со кафен ориз, бидејќи содржи повеќе витамин Б, хранливи влакна и минерали.

Beli pirinačШеќер

Дали вреди да ве потсетиме дека шеќерот го уништува женскиот имунолошки систем, метаболичките процеси во телото и не носи никаква корист.

Доволно е една недела да не јадете шеќер и потребата за оваа нездрава храна ќе престане. Наместо шеќер, кога ја чувствувате потребата за слатки, земете природен мед.

Šećer

СПОДЕЛИ
Претходна објаваKendall Jenner во новата кампања на La Perla!
Следна објаваЗамокот Аmboise – бајка на реката Loire!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР