Единствениот начин да се искористи денот е да се разбудите на време!

Постои низа причини поради кои раното станување е корисно за секој од нас.  Наутро имаме повеќе концентрација, повеќе сме продуктивни, а многу успешни луѓе тврдат дека токму раното станување е една од причините за нивниот успех.

1. Создадете рутина, секој ден будете се во исто време, така што вашето тело ќе создаде внатрешен аларм.

2. Одете порано да спиете, ако имате за цел да се разбудите што порано, така треба и да заминете во кревет.

 

3. Создајте рутина пред спиење, може да биде книга, релаксирачка музика или бања.

4. Станете веднаш штом алармот ќе заsвони, со одлагање на алармот, нема да  продолжите со квалитетен сон.

5. Пуштете светло во собата, мрачната соба само ќе ве заспие. Пред спиење, кренете ги ролетните или отворете ги завесите. Будењето во соба полна со светло, ќе ви помогне да се разбудите.

Туширањето е најдобар начин за почеток на денот.

СПОДЕЛИ
Претходна објава6 најпознати торби на свет!
Следна објаваНаградна игра со Култура
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР