Калориите, со вежбање, се основа на секоја програма за губење на тежината, а калориите ги прилагодуваме според целта што сме си ја поставиле и начинот на кој ги трошиме – ако вежбате или вршите некоја физичка активност, на телото му е потребна малку поголема количина на калории.

Грешката се случува кога луѓето во напорите за губење на тежината од храната ја исфрлаат нездравата храна, што е се разбира добра одлука кога сакате да изгубите на тежината или само да бидете добри кон вашето тело, но потоа претерувате со воведувањето на здрава храна која исто така има и калории.

Фитнес блогерката Lucy Mountain на нејзиниот профил на Instagram, сликовито објаснува како храната која е здрава, на пример, бадемите, имаат исто калории како и храната што се смета за нездрава, на пример, бонбоните.

Јасно е дека хранливата вредност на бадемите е подобра отколку внесувањето на шеќерот од бонбоните, но во процесот на губење на тежината, не е битен само изборот на храната, туку, се разбира и количината што се консумира во текот на денот.

На нејзиниот профил @thefffeed наInstagram, на некои од фотографиите можете да најдете дека количината на храна на плочите е иста, но разликата во бројот на калории е драстична. 

Иста количина и очигледно ист број калории, но месото со помалку маснотии и различно масло за готвење ја сочинуваат разликата од 185 калории.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСпоред Форбс која е најдобро платена актерка во 2017 година?
Следна објаваХороскоп од 21 – 27.08.2017 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР