Колку пати досега сте помислиле дека комарците ве касаат само вас, а другите луѓе околу вас, целосно ги игнорираат?!

Несомнено е дека некои поединци повеќе се привлечни за комарците, заради хемикалиите кои ги излачува нивната кожа. Експертите велат дека овие неколку фактори се најверојатно причината зошто комарците ве исцрпуваат.

1 Бременост

Телото на бремени жени произведува повеќе топлина, која ги привлекува комарците. Покрај тоа, бремените жени издишуваат јаглерод диоксид, кој исто така, ги привлекува комарците.

2 Пот и непријатни мириси

Научниците велат дека постојат човечки мириси кои комарците ги одбиваат и тие кои ги привлекуваат. Пот и смрдеа дефинитивно ги привлекуваат.

3. Крвна група

Според научниците, крвна група 0 е речиси два пати повеќе привлечна за комарците од крвна група А.

4 Пиво

Дури и едно пиво може да ве направи привлечни за комарците, се претпоставува дека причината е зголемената количина на етанол во потта.

5. Боја облека

Впечатливите бои како сината, црвената или жолтата, ќе направат комарците полесно да ве детектираат.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваХороскоп од 03.07 – 09.07.2017 година!
Следна објаваБразлетни на ножниот глужд се повторно во мода!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР