Месецот во кој сте родени, освен што го одредува вашиот Хороскопски знак, исто така, влијае и на вашето здравје.

Научниците од Универзитетот во Аликанте откриле дека веројатноста на хроничните болести кои ќе ги трпите со текот годините, значително е под влијание на месецот во кој сте родени.

Во спроведување на ова истражување учествувале 30 000 луѓе и нивниот поврзаност со 27 различни хронични заболувања.

Резултатите од истражувањето на шпанскиот универзитет:

Јануари – мигрена, менопауза и срцев удар
Февруари – остеоартритис, проблеми со тироидната жлезда и згрутчување на крвта
Март – проблемите на системот за варење, ревматизам и артритис
Април – тумори и бронхитис
Мај – хронични алергии
Јуни – инконтиненција
Јули – хронични болки во грбот и астма
Август – артритис и згрутчување на крвта
Септември – проблеми со тироидната жлезда и малигни тумори
Октомври – висок холестерол и анемија
Ноември – проширени вени
Декември – бронхитис и астма

Главниот истражувач на студијата, професорот Jose AntonioQuesada, објасни дека месецот во кој сте родени е показател на тоа, дали во раното детство или дури и пред раѓањето сте биле присутни на одредени влијанија врз животната средина, како што се ултравиолетово зрачење, витамин Д, температура или сезонските влијанија, како како што се вируси и алергии, бидејќи сите овие аспекти можат да влијаат на матката и развој на детето.

Затоа, на време контролирајте и следете го здравјето!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПрекрасна летна торба од Zara!
Следна објаваНајнови сладоледи со примамливи вкусови!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР