Во саботата, на 24 Јуни, бронзената верзија на скулптурата “Обичниот човек” на хиперреалистот Жарко Башески пристигна во својот нов дом – пред Институтот за Културна Размена во Тубинген, Германија.

 

Бронзената скулптура, со димензии 2.2m X 1.8m е првата од петте скулптури на уметникот кои ќе бидат поставени пред влезот на културниот институт во Тубинген. Отсега, сите љубители на уметноста и хиперреализмот во овој град ќе бидат пречекани од “Обичниот човек” на Жарко Башески!

Соработката со Жарко Башески започна на иницијатива на културниот институт кој го препозна талентот на уметникот да го зароби моментот и да го измоделира во совршен хиперреалистичен монумент.

Оваа соработка со градот Тубинген продолжува и понатаму, како и необичното патување на “Обичниот човек”.

За повеќе информации посетете го сајтот www.zharkobasheski.com

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваFrau Irenes House на Сарти е модерно и мирно место за одмор!
Следна објаваBella – прв избор на дамите со префинет вкус
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР