Познатиот произведувач на рум од бермудскиот острови Gosling Brothers Limited, тукушто претстави едно од најлуксузните пакувања на рум.

10.000 dolara za bocu fantastičnog ruma

Карибите се епицентарот на денешното производство на румот, со околу 80% од светското производство. Румот долго време се користел и за медицински потреби. По тоа посебно била позната британската морнарица, која на своите морнари им давала напитоци од рум и вино, за да ги заштити од скорбут. Оваа мешавина била позната под името „Tot o’ rum“, а во румот и виното се додавало и лимета.

Сериски обележеното шише на црниот рум Goslings Black Seal Rum од 750ml се наоѓа во дрвена кутија која е рачна изработка, а со неа доаѓа и фантастично кристално шише кое претставува реплика на America Cup трофејот “Auld Mug“. Ексклузивното пакување содржи стаклен чеп за шишето и книга со кожни корици, каде точно се опишува процесот на производтсво, како и мал дегустацијски дневник.

Преубавата дрвена кутија е изработена од англиската компанија Moran Wood Components, додека кристалното шише го креираше компанијата Dartington Crystal. Креирани сe само 166 примероци од овој ексклузивен сет, по цена од $10,000.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеверојатен моден додаток кој ја мери вашата активност!
Следна објаваGiorgio Armani Resort – колекција 2018!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР