Фразата “rush hour”, веднаш ви асоцира на огромна маса луѓе и застој на автомобили. Сите некаде брзаат. Едни брзаат на јадење, други на бизнис состанок, трети итаат кон домот. Воопшто не е важно каде живеете, сообраќајниот метеж го има во сите земји на светот.

Мислевме дека ќе биде интересно да се соберат фотографии кои ги прикажуваат различните градови на светот во текот на најпрометните часови од денот. Некои контрасти се навистина фасцинантни.

Beijing, China

Dhaka, Bangladesh

Venice, Italy

Chhattisgarh, India

 

Train attendants at work in Tokyo

Siem Reap, Cambodia

London, Great Britain

Moscow, Russia

São Paulo, Brazil

Taxi park in Kampala, Uganda

Palermo, Italy

Train ride in Bangladesh

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЦветна инспирација од Normann Copenhagen x Poppykalas!
Следна објаваJohanes Vermeer и раѓањето на барокот
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР