Sotheby's

Дијамантите се можеби најдобри пријатели на жената, но цената на овој прекрасен драг камен, дефинитивно е нивниот најлош непријател. Овој 59.6-каратен дијамантски прстен кој го доби  името  “Pink Star”, според пишувањето на Forbes, е најголемиот розе дијамант,  било кога стигнат во Gemological Institute of America. Во 2013, неговата вредност била проценета на рекордни 83 милони долари.

Аукцијската куќа Sotheby’s го купила овој редок розе дијамант, а неговата вредност на пазарот денес, изнесува 72 милиони долари. За сега, 14.62 – каратниот син дијамант го држи рекордот како најскап дијамант продаден на укција, за дури 57.5 милони долари во 2016 година. И сега Sotheby’s очекува да се сруши тој рекорд…..

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСтилски водич за матуранти од Bitsiani
Следна објаваМодерна семејна куќа на планина
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР