Дали сте знаеле дека во светот годишно НЕ се рециклираат скоро 80% пластични шишиња и дека токму тие најмногу ја загадуваат природната средина?

Related image

Како прво, ви предагаме веднаш да ги смените еднократните пластични шишиња со стаклени кои и така подолго траат. А како второ, постојат уште неколку работи во вашето домаќинство кои им штетат на нашата околина.

Платични кеси за домаќинство: Многу мал процент на луѓе во светот ги рециклира пластичните кеси за домаќинство. Наместо пластични кеси, корисете стаклени кутии.

Пластична фолија: Немате потреба за пластична фолија за храна, ако имате стаклени садови за чување на истата.

Пластични чинии: Сем кога дечињата ви слават роденден, за секоја друга прилика користете метални лажици, вилушки и ножеви – и така не можете да исечете парче месо со платичен нож.

Image result for SLAMKE od hartija

Пластични сламки: Ако не сакате да пиете од чаша, одберете хартиени сламки, кои се подобри за природната средина а доаѓаат во многу поубави принтеви и бои.

Image result for papirnate slamke,

СПОДЕЛИ
Претходна објаваАвангардна и луксузна куќа во Австрија!
Следна објаваОваа пролет девојките во цветни фустани и кошули!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР