Како посвежо и подолго да трае цвеќето во вазна!

Како посвежо и подолго да трае цвеќето во вазна!

Формула за совршена недела: одите на пазар на цвеќето и купувате свежо цвеќе, го ставате во вазна со студена вода и уживате во глетката. Но, чекајте – зошто вашите ружи веднаш овенаа? После само два прекрасни дена на среќа и радост? Во продолжение, ви покажуваме еден едноставен трик со кој можете да им го продолжите животот!

Што да се направи: Наполнете ја вазната со млака вода. Исечете ги дршките на цвеќето под кос агол и ставете ги во вазна.

Зошто делува: Повеќето луѓе мислат дека ладната вода го освежува цвеќето, но тоа е чиста заблуда. Топлата вода всушност го стимулира биолошкиот процес во билките и побрзо се апсорбира. За разлика од студената вода, заради која цвеќето побрзо овенува.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваBella Hadid и Alexandre Vauthier во супер елегантна приказна!
Следна објаваАвангардна и луксузна куќа во Австрија!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР