Што прво правите кога гостите ви доаѓаат во домот? Тогаш кога доаѓаат, најавени 15 минути порано? Веднаш ја криете корпата со валкаани алишта? Палите свеќа? Валканите садови ги редите најбрзо што можете во машината за садови? А што ако ви дојдат роднините на неколку денови? Дали ќе успеете да го освежите просторот?

Е токму тогаш кога треба да ја спремиме куќата за гости, ни станува јасно колку е тоа важна задача. Зато денес ви го покажуваме списокот на работи кои луѓето навистина ги забележуваат кога доаѓаат на гости во туѓ дом.

 

Распоред на мебелот

Прво што ќе забележат вашите гости е распоредот на мебелот. Некои од нив и ментално ќе размислуваат и ќе го разместуваат мебелот во вашиот дом или пак, ќе забележат дека сликите ви се пониско поставени на sидот.

Колку е домот чист

Уредност, чистотата на домот и организацијата во него, ја забележуваат веднаш поголемио  број од гостите. Признајте,…. и вие истото го забележувате во туѓите куќи.

Уметност и книги

Луѓето ги интересира кој вид на уметноста ја сакате, какви книги и часописи читате. Најпосле, сепак тоа зборува за вас, како личност.

Мириси

Мирисите ни будат сеќавања, заради тоа луѓето обично го паметат мирисот на вашиот дом. Само внимателно, лошите мириси подеднакво се паметат како и добрите…..

Извори на светлина

Кога доаѓаат во вашат куќа, гостите секако ќе го забележат изворот на светлина, но и онаа вештачката, како ви е распоредена во домот.

Боја на sидовите

Сем ако ви е собата обоена со неутрала бела, гостите сами ќе зоздадат силно мислење за боите ки сте ги одбрале за sидовите. Црвената и смеѓата боја, најчесто ги одбиваат луѓето.

Ратенија

Ратенијата, цвеќето, зеленилото – и на колку видливо место сте ги поставиле.

СПОДЕЛИ
Претходна објава14 прекрасни идеи за декорирање на велигденските јајца!
Следна објаваКритика на Anna Wintour за миланската модна недела!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР