Еве што прави премногу сол во нашето тело?

Еве што прави премногу сол во нашето тело?

Ако сте како нас, ја сакате солта со цело срце. Иако сите знаеме дека солта не е здрава за нашето срце – може ли навистина да е толку лоша за нашето здравје?

Урологот Mehran Movassaghi не потсетува дека храната преполна со натриуми може да доведе до озбилни проблеми, како што е високиот притисок. За среќа, постојат физички знаци кои предупредуваат, дека солта треба да ја исфрлиме од исхраната пред да се појават опасни проблеми (надуеност на телото, главоболка и уста посува од Сахара…).

Пред се, солта дехидрира па така го исфрла телото од рамнотежа. Докоторот Movassaghi објаснува дека тоа е така, затоа што нашето тело не може да ја одржува рамнотежата на течностите и електолитите – кога јадеме премногу сол. Значи ако устата ви е пемногу сува, исхраната со премногу сол е виновникот, а вашата дехридација може да се манифестира во мигрена.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовата колекција Fenty Puma by Rihannа!
Следна објаваH&M ја претстави колекцијата пролет/лето 2017 во Париз!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР