Денес во светот постојат повеќе од 285 милиони слепи или со слаб вид луѓе, на кои животот би можел да им биде подобар, со помош на првиот smartwatch на свет. Јужнокорејското прогамерско студио Dot, го произведе првиот Braillеr-ов паметен рачен часовник, а неговите карактеристики се токму тоа што се очекува од 21 век.

Dot ги прикажува информациите со помош на 4 активни динамички станици кои се користат во Brailler-овото писмо, а корисниците можат да ја изберат брзината која сакаат да ја користат. Dot со smartphon-от се конектира преку Bluetooth (како и било кој друг smartwatch) и може да го прими било кој текст во било која апликација, или било која друга услуга како што е на пример за Google Maps. Корисниците исто така можат да испратат и едноставни пораки со помош на копчињата од страна, а го подржува и отворениот API, што значи дека секој може да ја развие или прилагоди апликацијата за овој паметен часовник.

Dot SmartWatch се развивал три години, а фирмата конечно деновиве ќе го пушти во продажба – наводно еден примерок нарачал и пејачот Stevie Wonder. Цената на овој часовник е 320 долари.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНема да верувате каков дом се крие во старата цементарница!
Следна објаваСончев систем на вашиот прст-изгледа фантастично!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР