Кога Ricardo Bofill ја најде старата и распадната фабрика на цемент во 1973 година, веднаш виде во неа голем потенцијал и цел свет на можности – 45 години подоцна, настана La Fabrica, структура која во потполност е претворена во спектакуларен и единствен дом.

Старата фабрика која се наоѓа надвор од Барселона, била изградена во времето на загадување од Првата светска војна, но на среќа била брзо затворена. Иако и требаа големи поправки, Ricardo Bofill и неговиот тим се одлучиле да ја купат и потполно пренаменат. Како самиот вели, La Fabrica никогаш нема да биде потполно готова и секогаш ќе има можност да смисли нешто ново.

Индустриските оџаци кои некогаш го загадуваа воздухот, сега се полни со бујно зеленило, така се добар пример за трансформација како резултат на креативното размислување.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовата Nokia 3310 ќе ве натера да го смените својот smartphone!
Следна објаваПрв smartwatch на свет – паметен часовник за слепи или со слаб вид луѓе!!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР