Hjertefølger на норвешки јазик значи “личност која го следи срцето “, а тоа посебно важи за семејството Hjertefølger кое го имаат тоа презиме. Тоа е 6 члено семејство, кое во 2013 година се одлучило да се пресели и живее во далечниот дел на Арктичкиот круг.

Hjertefølger семејството, изградиле троспратна куќа со 5 соби и 7 и пол метри висока соларна геодетска купола на норвешкиот остров Sandhornøy, кој се наоѓа на север, 1000 км подалеку од Осло. Геодетската купола е сферна структура која е составена од сложена мрежа на триаголници. Нивната купола изградена е од органски материјали, вкличувајќи песок, вода и глина, а обликот ја држи топлината и го штити семејството од силен ветер и снег, топичен за тој предел.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМини стан со дрвена кутија за спиење!
Следна објаваНов моден тренд – метални круни со кристали!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР