Peter Kogler, меѓунардно познат и признат австриски уметник кој живее и работи во Виена, го хипнотизира светот  со своите најнови психоделични инсталации изложени во ING Art Center во Брисел. Користејќи бои и проекции, тој ги претвора едноставните галерии, лобија и транзитните центри во изобличен, деформиран простор во кој лесно може да ве фати вртоглавица.

Роден во Инсбургк во 1959 година и со постојана адреса во Виена, Peter е еден од пионерите на оваа уметност. Тој уметноста ја создава повеќе од 30 години, но се уште му успева да ја изненади својата публика.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБожиќна магија во Колмар
Следна објаваМодни трендови кои ќе ги сакаме во 2017 година!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР