Tjalf Sparnaay е учител по фискултура, самоук сликар и фотограф, чија што кариера оди вртоглаво нагоре и веќе е познато име во Лондон и Њујорк. Слика секојдневни предмети како што е полуизеден сендвич, јајце на око, смачкана конзерва од кока-кола, притоа користи разни фотореалистички техники. Овој модерен сликар, силно се врзува со традицијата на холандската мртва природа што е сликана во 17 век.  Sparnaay ги става нештата надвор од нивниот секојдневен контекст, ги зголемува до ниво на универзална структура во сета нивна убавина, или како што тој самиот вели “Јас тоа го нарекувам – убавината на секојдневни современи нешта”.369bddbd0ed2fb257f76fa6526190a51 4176358038-db59a58f p1050319 tjalfsparnaay tjalf-sparnaay-broodje-gezond-56b42230e0443077c0abcf65ab1dadf15

the lobster/de kreeft painting by tjalf sparnaay

oil painting and print of coke can by artist tjalf sparnaay

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТоп 3 идеални зимски дестинации за 2016 година!
Следна објаваШто е ново и cool? Инсекти на модните додатоци!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР