Шпанскиот дизајнер Josep Ruà, го трансформирал стариот стан со низа проблеми во Валенсија, во современ penthouse со максимална функционалност. Станот кој првобитно беше опишан како мала кутија, потполно изолиранан однадвор со две самостојни тераси – му беше потребен редизајн, како би се разликувале дневните и ноќните простори. Местото за обедовање исто така му било предизвик, посебно заради недостаток на простор – иако станува збор за penthousе, станот има 70 квадратни метри вклучувајќи ги терасите.

contemporary-residence-1 (1)

Првиот чекор бил да се покрие едната тераса и да се претвори во спална соба. Вметнати се големи прозори, стаклени површини, големи огледала, големи полици за книги и светло кое не смее да биде во темни нијанси.

contemporary-residence-2 contemporary-residence-3 contemporary-residence-5 contemporary-residence-6 contemporary-residence-7 contemporary-residence-8

Станбениот простор ненаметливо се поврзува со убавата тераса, пружајќи чувство на континуитет помеѓу внатрешниот и надворешниот простор.contemporary-residence-10 contemporary-residence-11 contemporary-residence-12

СПОДЕЛИ
Претходна објаваAsk the Dust | Убавината во европските напуштени градби
Следна објаваРазгледници од Скандинавија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР