“Бисерот се  смета за крал на скопецниот накит,  но и накит кои го носат кралевите”. Со оваа интересна изрека ќе ви претставиме неколку интересни факти за бисерите кои можеби и не сте ги знаеле.

1.Потребни се дури пет години за да може школката да произведе еден бисер со средна големина.

pearl-01

2.Бисерите се најдобриот подарок за дамите кои се родени во месец јуни,бидејќи тоа е нивниот камен според астрологијата.

Fabulous-gold-with-pearl-necklace-designs

3.Според египетските легенди се вели дека кралицата Клеопатра ги ставала бисерите во виното со што сакала да ја докаже својата љубов кон својот љубен Марк Антони.

unknown-3

4.Најскапата бисерна огрлица е произведена од страна на познатиот јувелир “Cartier” и за прв пат е изложена во Њујорк на петтата авенија во 1916 година во  “Cartier Flag Store”, а подоцна е продадена за неверојатни 1,2$ милиони долари.

Risultati-and-La-Peregrina-Necklace

5.Бисерната огрлица која ја носеше Одри Хепберн во познатиот филм “Brekfast at Tifany`s” е проценета на 60.000$

original-16720-1370887445-3

6.Најпознатиот бисер на светот “La Peregrina” го поседувале англиската кралица Мари Тудор и актерката Елизабет Тејлор.

Elizabeth-Taylors-La-Peregrina-Pearl-jewelry-set

7.Традицијата да се носат бисери девојките на сопствената венчавка своите корени ги има уште од античка Грција. Тие претставувале еден вид на метафора за невиност и чистота, а се верувале дека девојките нема да плачат бидејќи се двојат од родниот дом.

gallery-1433361362-107884762

7.Дали сте запознаени со фактот дека не постојат два идентични бисери, а воедно и не се сосема совршени во својот облик.( “Perfectly Imperfect”)

Incredible-Loose-Pearls

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајубавите подводни хотели во светот!
Следна објава[Филм] Алиса зад огледалото
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР