Кое е најчудното овошје кое сте го пробале некогаш?

Ви ги претставуваме најчудните овошја кои растат на различни страни на светот, а кои не можете да ги најдете во нашите супермаркети.

  1. Питаја

Познато по својата необична боја и лаксативни својства, питајата расте во централна и јужна Америка како и во делови на источна Азија. Може да се најде во две бои; црвена и жолта. Внатрешноста и е бела и прошарана со црни семки.

 

dragon-fruit

Dragon-Fruit-Pitaya-1040

pitaya2smaller.338150740_std

2.Дуриан

“Кралот на овошјето”. Така го нарекуваат најчесто ова овошје. Расте во југоисточна Азија и е многу тешко да го отворите. Има бодликава лушпа а кога ќе го отворите ке ве пречека специфичен мирис кој многу потсетува на бадем.

Screenshot-2013-12-08-00.22.57

maxresdefault

3.Карамбола

со својот специфичен облик ова овошје потсетува на морска звезда. Вкусот му е мешавина на папаја, грејпфрут и портокал. расте на Јужен Пацифик и во некои делови на Азија.

1280px-Carambola_Starfruit

o-STARFRUIT-facebook

Star-Fruit-SN

4.Рамбутан

Оваа овошка може да се сретне скоро во секој двор во азиските куќи. Има сладок вкус, а надворечноста му е бледо црвена, додека внатрешноста му е прозирно бела.vit-c

 

Rambutans_by_Muhammad_Mahdi_Karim

5.Кивано

Потекнува од Африка и затоа е наречено “африканска дуња”. Може да се најде и во некои делови на Австралија и делови од Калифорнија,Америка.

kiwano-melon-ftr

Ripe-sliced-kiwano-fruits

 

6.Мираколина

Мираколина или уште како е наречено “чудесно овошје” има и навистина таква моќ. Всушност таа има способност  киселиот вкус да го преиначи во сладок вкус. совршено Препорачливо е за конзумирање на дијабетичарите и сите оние кои не смеат да внесуваат шеќер во својата исхрана.

1

Synsepalum-dulcificum-ART-02

bacche-goji3-m

7.Физалис

Физалис е зрнесто овошје, кое расте завиткано со лушпа. Има освежувачки вкус, а се користи за правење на разни видови на мармалади и желиња.

Physalis-Fruit-Pictures

DSC03503

4269841576_478a056319_b

physalis-fruit

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР