Златото е најскапиот и најпосакуваниот благороден метал во светот. Во старите култури и древни цивилизации тоа се сметало за Божествен дар. Некогаш и вредноста на парите се мерела со злато. Знаеме дека од златото се изработува најскапоцениот накит во светот. Но, дали можеби сте знаеле дека носењето на златен накит има и голем бенефит за нашето здравје.

Ви претставуваме неколку причини заради кои носењето на злато е добро за вас.

  1. Златото има антибактериски својства.

4239784-jewelry

2. Го забавува трошењето на колагенот и еластинот, а поради тоа нашата кожа изгледа значително помладо.

362813,xcitefun-madhuri-golden-jewelry-2

3. Златото помага на молекулите со кислород да се транспортираат директно во кожата, со што таа се ревитализира многу побрзо од обично. Помага да се поништи штетната оксидација која настанува со секојдневната изложеност на токсините и загадувачите.

11069397_365365750315066_3128463629199577866_n

4. Златото помага при лимфната дренажа и добрата циркулација. Некои познати спа-центри своите третмани ги засноваат на база на злато.

Gold-ornament-gifts

Се верува дека египетската кралица Клеопатра спиела со златна маска на своето лице. Тоа е можеби една од нејзините тајни за убаво негувана кожа.

1_zlota+maska+kessler+opinie

Во стариот Рим се правеле разни мелеми за лекување на разни заболувања.

Berlin_Neues_Museum_-_tresor_de_la_reine_Amanishakheto_02

Кинеската кралица од познатата династија Чин користела златен ваљакза масажа на своето лице. Долго време златото било една од важните компоненти во лечењето на ревматски артритис, а пак  во старите времиња трудниците носеле златни ланчиња околу својот стомак се со цел за позитивни вибрации на својот фетус.

maquillaje-de-ojos-en-dorado-2

1405532653778860

 

12771595_1120596881338423_3036526037738049313_o

Copy_of_Nimrud_headdress

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУрбан балет
Следна објаваОсвежете го својот стајлинг оваа пролет со нов пар на црвени чевли
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР