dramskiПочитувани,

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од  14.12. до 20.12.2015 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави:

ден и час: 16.12.2015 (среда) | 20.00
претстава: ХАМЛЕТ
играат: Дејан Лилиќ, Петар Горко, Драган Спасов, Катерина Коцевска, Викторија Степановска, Лазе Манасковски, Игор Стојчевски…
автор: Вилијам Шекспир
режија: Дејан Пројковски

 

ден и час: 17.12.2015 (четврток) | 20.00
претстава: ЖДРЕЛО
играат: Рубенс Муратовски, Лилјана Велјанова, Диме Илиев , Таци Илиева Вељиќ, Филип Трајковиќ, Димитрија Доксевски, Соња Стамболџиоска, Александар Степанулески, Ивана Павлаковиќ.
автор: Жанина Мирчевска
режија: Зоја Бузалковска

 

ден и час: 18.12.2015 (петок) | 12.30
претстава: КАПЕТАНОТ ЏОН ПИПЛФОКС – Гусарска бајка со пеење и мечување
играат: Игор Ангелов, Таци Илиева – Вељиќ, Јана Стојановска, Александар Степанулески, Симон Манасковски, Димитрија Доксевски, Маја Вељковиќ – Пановска, Ѓокица Лукаревски, Филип Трајковиќ, Душица Стојановска, Златко Митрески, Дритон Вејсели, Ѓорги Тодоровски, Анастас Тановски, Зоран Љутков, Игор Георгиев, Диме Илиев, Александра Павлова, Валдета Исмаили, Билјана Јовановска
автор: Душан Радовиќ
режија: Коле Ангеловски

 

ден и час: 19.12.2015 (сабота) | 12.30 – ПРЕМИЕРА
претстава: БИБЛИЈАТА
играат: Трајанка Илиева – Вељиќ, Викторија Анѓушева, Виолета Шапковска, Биљана Драгичевиќ – Пројковска, Ирена Ристиќ, Калина Наумовска, Гордана Ендровска, Ана Костовска, Катерина Шехтанска – Лаковски, Сања Арсовска, Соња Стамболџиоска, Александра Павлова, Емилија Мицевска, Благица Димитровска, Диме Илиев, Зоран Љутков, Филип Трајковиќ, Игор Ангелов, Анастас Тановски, Златко Митрески.
автор:
режија: Срѓан Јаниќијевиќ

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРесторантот “Pablo” царството на чизкејкот
Следна објаваСе во едно – маса, кауч и кревет!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР