Во музејот Tate Modern во Лондон, поставена е изложба на непознати мајстори на уметничкото pop – art движење, во бурните шеесети години од минатиот век. Изложбата е насловена The World Goes Pop, но на неа ги нема делата на најпознатите автори како што се Andy Warhol и Roy Lichtenstein – бидејќи кустосите сакале да ја прикажат досега слабо познатата страна на тоа уметничко движење. Pop-art, се појави во Америка како реакција на поствоениот потрошувачки рај, не само кон консумирањето, туку и кон владеачките вредности во општеството и политиката со желба за подобра и поправедна иднина. Кустосите на оваа изложба Flavia Frigeri и Jessica Morgan, пет години патувале по светот во потрага за непознати, но важни уметнички дела.

На изложбата можат да се видат 160 дела, скулптури, масла и цртежи. Многу од овие дела биле шокантни за времето во кое биле создадени.

27138

a4b747639a11454a959b6ce74528d693_18

0,,18713168_303,00

WorldPop_003

isabelolivercosmetica

teacherspv2014olivercowling4

falloutkikikogelnik

worldgoespopbanner

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПравила за носење на црвен кармин
Следна објаваMax Mara со венчаници за кои сонува секоја невеста!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР