images (2)
Во северниот дел на централна Кина на околу 600 милји западно од Шангај, во провинцијата Ганса се наоѓа вистинско сликарско платно, со неверојатна големина дури од 400км2. Се работи за планините Danxia прошарани со сите бои на спектарот, црвена, жолта, бела, плава, наранџаста и многу дрги. Главни елементи од кои се составени овие формации се црвен песок, кал, и најразлични камења. Планините се формирани од најразлични ерозивни процеси кои се случувале во земјината топка. На тој начин на слоевите на карпите се појавуваат се појавуваат најразлични бои но и се се формираат во најразлични облици. Овој природен феномен кој едноставно ви го одзема дахот при погледот на негоникого не го остава равнодушен. Најубаво време за посета на ова преубаво место е рано наутро или на зајди сонце кога боите се највпечатливи.

Вреди да се посети драги мои читатели!!article-2380465-1B0758C6000005DC-149_964x652

08 Jul 2014, Zhangye, Gansu Province, China --- (140708) -- XINING, July 8, 2014 (Xinhua) -- Photo taken on July 7, 2014 shows the scenery at Zhangye Danxia Landform Geological Park in Zhangye City, northwest China's Gansu Province. Danxia, which means "rosy cloud", is a special landform formed from reddish sandstone that has been eroded over time into a series of mountains surrounded by curvaceous cliffs and many unusual rock formations. (Xinhua/Wang Song) (whw) --- Image by © Wang Song/Xinhua Press/Corbis
images
maxresdefault (1)
images (1)

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСе туширате наутро или навечер? Разликата ќе ве изненади!
Следна објаваМинималистички фотографии на европската урбана архитектура
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ