Косата е еден од најважните женски атрибути. Нејзиниот изглед може потполно да ве промени, да ве разубави и да ве направи попривлечни. Но, понекогаш негата за косата е мачен процес, па затоа одвоивме неколку совети за секогаш да имате уредна фризура.

1

Правете масажа на коренот

Одвојте неколку минути додека ја миете косата и направете масажа на коренот. Масажата ја поттикнува циркулацијата и растот на косата, па доколку ја применувате косата ќе ви биде поздрава. Дополнителен ефект е тоа што ќе ве релаксира и ќе го намали стресот.

Плакнете со студена вода

За да го вратите сјајот на косата, последното плакнење нека биде со студена вода. Студената вода ги затвора кутикулите на влакното и ѝ дава на косата посебен сјај. Освен со вода, косата можете да ја исплакнете и со ладен чај од камилица, особено ако бојата ви е посветла.

3

Користете чешел со широки запци

Најчеста грешка по миењето е расчелшлување на косата додека е водена со несоодветен чешел или четка која предизвикува пукање на влакното. Најдобар избор се дрвените чешли со пошироки запци за полесно отплеткување.

2

Исушете ја косата пред стилизирање

Голема грешка е ако користите преса или фигаро додека косата е сè уште водена бидејќи така се создава топла пареа која е многу штетна. Гледајте косата да биде барем полусува пред да ја испеглате или извиткате.

ДА за мрзливи денови

Сите имаме денови кога немае време или едноставно не ни е до средување пред огледало. Пробајте еден брз трик: во бањата чувајте си шишенце со вода во спреј за да ја поправите „утринската фризура”. Наместо миење и сушење, само испрскајте ги прамените што штрчат и исушете кратко со фен.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваSLAMDOWN | Една поинаква поезија
Следна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (15.12 – 20.12)
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ