15На прагот на зимата, вреди да се потсетиме зошто за најмагична од четирите сезони се смета токму ова доба од годината. Ако сакате да го искусите празничниот сјај и раскошната идила на омилените туристички дестинации, тогаш сега е вистинското време да ги спакувате куферите и да се впуштите во зимска авантура од соништата. Во продолжение, ви претставуваме 30 прекрасни локации долж светските меридијани, каде магијата на зимата е во полн блесок. Дел од нив се средновековни бајковити гратчиња со волшебна атмосфера, дел, пак, локални скијачки центри со чудесни зимски пејзажи. Сите од нив живописно ја откриваат сета убавина во последната четвртина од годината, кога белите снежни покривки и студениот воздух канат на уживање со топол напиток под светлината на сончевите зраци. Погледнете ги фотографиите и препуштете се на копнежот по зимата!

1. Ротенбург об дер Таубер, Германија

1

2. Планината Булер, Австралија

2

3. Ел Шалтен, Аргентина

3a

3b

4. Квинстаун, Нов Зеланд

4

5. Нарден, Холандија

5

6. Блед, Словенија

6

7. Грис Фјорд, Канада

7

8. Штрамберк, Република Чешка

8

9. Сирикава, Јапонија

9

10. Дамулис, Австрија

10

11. Серфаус, Австрија

11

12. Марлоу, Англија

12

13. Виборг, Русија

13

14. Бамберг, Германија

14

15. Халштат, Австрија

15

16. Сиглифјердир, Исланд

16a

16b

17. Локет, Република Чешка

17

18. Финес, Италија

18

19. Рејне, Норвешка

19

20. Калитри, Италија

20

21. Цермат, Швајцарија

21

22

22. Какорток, Гренланд

23

23. Шишилијан, Франција

24

24. Брекенриџ, Колорадо

25

25. Итокортормит, Гренланд

26

26. Лангвис, Швајцарија

27

27. Јаблонец над Нису, Република Чешка

28

28. Јамник, Словенија

29

29. Сан Марино, Италија

30

30. Енгелберг, Швајцарија

31a

31b

СПОДЕЛИ
Претходна објава5 рецепти за природни цедени сокови
Следна објаваБожиќни приказни | Tiffany&Co.
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ